Czy dobrze się odżywiam? Zdrowe jedzenie

Witam mam 15 lat i 155 wzrostu i ważę 52 jeszcze 3 tygodni temu ważyłam 55 kg, bo staram się zdrowo odżywiać. Czy dobrze robię..? na śniadanie jem musli biologiczne, ale za nim je zjem wypijam szklankę wody z cytryną (wsypuje 1 garść ich i zalewam mlekiem około pół szklanki o godzinie 8 i jak zjem jestem syta nie potrzebuje więcej mam energię ..!!) W szkole o 11 mam przerwę jem wtedy banana lub jabłko i o 13 mam drugą (ogółem jem 2 owoce w szkole i jestem syta do tego pije 1 l wody w szkole. Kanapek nie biorę, bo szynek nie jem bo mieszkam w Holandii i tu nie ma nic dobrego szynki są konserwowe śmierdzą a chleb jest obrzydliwy więc wg go nie jem.

Po szkole o 16 jem obiad sushi (ogórek awokado ryba ryż cytryna i kawior) około 8 szt. popijam czerwoną herbatą (pije ją około 3 szklanki dziennie) i po obiedzie nic nie jem bo nie mam zbytnio ochoty, a wg lekcje i zajęcia czasem sobie zjem lizaka ale podjadania słodyczy mi się  zdarza 2 w tygodniu i jak zjem lizaka źle się  czuje za słodko mi i niedobrze dlatego wole nie jeść a czasami stary nawyk przewyższa sięgnę ale nawet nie chce w soboty jem lody około 0,5 l po nich się  dobrze czuje i musze sobie coś podjeść do filmu przy leniuchowaniu...czy to zdrowe..? (nie jem chleba szynek parowek ciast chipsów bo nie lubię) ale jak jadłam kiedyś chipsy to pryszcze mi się  pojawiały i wg po słodyczach od razu wyskakują dlatego tez nie jem ale czemu one się  pojawiają..?

Czemu mnie boli brzuch jak zjem nawet lizaka małego..? a czy mogę raz w tygodniu zjeść lody w jakich ilościach chciała bym do końca marca mieć 45 kg ćwiczę mam gimnastykę i hip hop do tego w piątki 3 g sportu intensywnego czy uda mi się  schudnąć jeszcze 7 kg..? do marca..? co robie źle ..? czy mogę jeść lody..? pomóżcie..!!!! dodam jeszcze ze dojeżdżam do szkoły rowerkiem 6 km mam więc robię 12 codziennie..

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 21,6 i znajduje się na 75 percentylu. Oznacza to, że nie masz nadwagi. Opisany przez Ciebie plan odżywiania jest dobry, lecz potrzebne byłyby w nim małe zmiany. Spożywasz za mało węglowodanów - postaraj się wzbogacić dietę w pełnoziarniste pieczywo (może np. chrupkie, jeżeli zwykłe jest nie smaczne). Do swojego menu powinnaś włączyć także mięso (sushi jest dobrym pomysłem, ale jadłospis trzeba urozmaicić), jajka, nasiona roślin strączkowych. W Twoim jadłospisie nie ma prawie warzyw - i to jest najpoważniejszym błędem. Dziennie powinno się spożywać ok. 0,5 kg warzyw. Postaraj się to zmienić.

Odstaw duże porcje lodów (pół litra to zdecydowanie za dużo) i zamiast nich możesz jeść surowe warzywa do pochrupania podczas oglądania filmu. Na pewno jest to zdrowsze. Lody są kaloryczne, bardzo słodkie. Potrawy tłuste, ostre mogą powodować wystąpienie zmian skórnych (ale jest to cecha osobnicza). Jeżeli źle się czujesz po spożyciu słodyczy - to ich nie jedz. Nie są one niezbędne do funkcjonowania.

Bardzo dobrze, że dużo się ruszasz. Zmiana nawyków żywieniowych i sport to prosta droga do ładnej sylwetki. Polecam przeczytanie artykułu
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-w-wieku-szkolnym

Pozdrawiam