Czy dobrze ważę jak na swój wiek i wzrost?

Mam 12 lat, jestem kobietą, mój wzrost to 146 cm, ważę niecałe 35 kg. Martwię się swoją masą ciała, dużo osób uważa, że jestem za chuda. Wydaje mi się, że dobrze się odżywiam: na śniadanie jem kromkę chleba, na obiad staram się jeść więcej niż zwykle, kolacja to zwykle kanapki. Staram się codziennie ćwiczyć. Czy dobrze ważę jak na swój wiek i wzrost? Jeśli nie, to proszę o wskazówki jak przytyć.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 16,43 i jest w granicach 10-25 percentyla, czyli tzw. szerokiej normy. Jednak zakres ten nazywany jest często „szczupłością”.
Nie widzę potrzeby, abyś zmieniała swój sposób żywienia, jedyne produkty których powinnaś unikać to słone przekąski (chipsy), gazowane i słodkie napoje, produkty typu fast food.
Na śniadanie staraj się jeść produkty mleczne z płatkami zbożowymi, gdyż jedna kanapka to bardzo mało. Pamiętaj o tym, aby do każdego posiłku dołączyć świeże warzywa i w ciągu dnia zjeść ok. 2 porcji owoców.
Bardzo dobrze, że jesteś aktywna fizycznie. Staraj się kontynuować uprawianie sportu.
Polecam zapoznanie się z artykułami:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-w-wieku-szkolnym
http://portal.abczdrowie.pl/diety-dla-dzieci

Pozdrawiam