Czy duszności, pocenie się, ból po prawej stronie klatki piersiowej mogą świadczyć o zapaleniu osierdzia?

Witam, mój syn był leczony przez ponad miesiąc przez lekarza rodzinnego na zapalenie oskrzeli i później na zapalenie płuc. Od początku uskarżał się na ból promieniujący od prawej strony klatki piersiowej do pleców i łopatki, ale tylko prawa strona oraz duszności, miał problemy z oddychaniem, szybko się męczył, mocno się przy tym pocił. Ból prawej strony był tak silny, że nie mógł się nawet położyć ani nawet usiąść. Lekarz rodzinny podawał mu tabletki, zastrzyki przeciwbólowe oraz antybiotyki przerywając ich podawanie i zmieniając je nie robiąc mu przy tym żadnych badań. Po mojej interwencji lekarz skierował syna do szpitala. Czy jest możliwe, że to były od początku objawy zapalenia osierdzia, które dopiero zostały potwierdzone w szpitalu poprzez badanie EKG SERCA, stwierdzono także obecność płynu w osierdziu. Bardzo proszę o odpowiedź, jest to dla mnie bardzo ważne. Pozdrawiam!

Witam!
Niestety nie można stwierdzić czy problemem było od początku zapalenie osierdzia. Objawy są również zgodne z zapaleniem płuc z zajęciem opłucnej. Bardzo dużo zależało od zmian rozpoznanych przez lekarza rodzinnego w badanu fizykalnym (zmian osłuchowych). Jeśli stwierdził zmiany osłuchowe typowe dla zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc to jego leczenie było w pełni uzasadnione. Jeśli stwierdza się brak skuteczności leczenia jednym antybiotykiem należy zmienić go na preparat drugiego wyboru. Brak skuteczności drugiego antybiotyku wymaga już wykonania dokładniejszej diagnostyki. W tej chwili nie można jednoznacznie ocenić od kiedy chory ma zapalenie osierdzia. Proponuję aby syn pozostał pod opieką lekarza prowadzącego. Pozdrawiam serdecznie!