Czy duszności są spowodowane przez tabletki antykoncepcyjne?

Witam. Kilka miesięcy temu rozpoczęłam przyjmowanie swoich pierwszych tabletek antykoncepcyjnych. Przy 4 lub 5 tabletce z blistra zauważyłam u siebie niepokojące objawy, czyli duszności. Występowały one kilka razy dziennie. Czułam się tak, jakby moje gardło puchło i nie mogłam złapać powietrza. Dodam, że nie były one spowodowane wysiłkiem. Dodam, że jestem szczupłą osobą i mam dość niskie ciśnienie. Zrobiłam wszystkie potrzebne badania i wyszły prawidłowo. Jednak z powodu duszności przerwałam stosowanie tabletek (na ulotce było napisane, żeby przerwać natychmiast, gdyby wystąpi ten objaw). Po odstawieniu tabletek duszności ustąpiły. Czy jest możliwość, że to reakcja na hormony zawarte w tabletkach? I czy w takim wypadku na inne tabletki mogę reagować tak samo? Jakie powinnam zrobić badania, by wykryć, co może być przyczyną duszności?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zbieg w czasie okresu przyjmowania tabletek i występowania duszności wskazuje, że mogła tu wystąpić zależność przyczynowo-skutkowa. Tabletki antykoncepcyjne zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy żylnej, która jest bardzo poważnym schorzeniem, mogącym powodować zatorowość płucną, stanowiącą potencjalne zagrożenie dla życia. Jednym z jej objawów jest duszność. Dlatego w razie wystąpienia duszności zaleca się bezwzględne przerwanie stosowania tabletek. Wydaje mi się jednak, że gdyby rzeczywiście doszło do zatorowości płucnej, to objawy nie ustąpiłyby z dnia na dzień po przerwaniu stosowania tabletek. Powodem mógł być delikatny obrzęk płuc, powstały pod wpływem hormonów. Jeżeli epizod duszności się powtórzy proszę się niezwłocznie udać na izbę przyjęć lub pogotowie.

Pozdrawiam serdecznie!