Czy duszności wynikają z astmy?

Witam . Jestem chlopakiem mam 18 lat i niemilosierny lęk. Otóż w lutym mialem robione Rtg klatki piersiowej i wszystko na nim bylo w porządku. Mialaem ponieważ dokuczal mi suchy kaszel ktory nie reagowal na leki ani nawet antybiotyki , dusznosc jakby bardziej na prawym plucu oraz bol pod prawa lopatka . Panicznie boje sie raka pluc . Widziałem jak umieraly na niego dwie moje babcie i jest to okropna śmierć. Wtedy przed tym przeswietleniem zdarzylo mi sie raz odkrztusic krew ale nie czystą tylko zmieszana z plwociną . Byla to taka świeża czerwona krew no ale nic nie wykazalo te rtg z lutego . I teraz tak. od jakiegos miesiąca znowu pojawila sie dusznosc lekarz skierowal mnie do alergologa i na spirometrie i okazało sie ze mam początki astmy oskrzelowej. Dostalem wziewy oraz tabletki Lirra na alergie na roztocze. Odkad wtedy raz przed rtg odkaslnąlem troche krwi tak caly czas chodziłem na sile kaszlałem zeby sprawdzac czy nie ma jej znowu. I o dziwo pojawia mi sie od czasu do czasu teraz znowu raz na jakis czas , nie za kazdym razem . Lekarz stwierdził ze najprawdopodniej przy tak silnym kaszlu na siłę podrazniam se blone sluzową i pękają mi naczynka stad ta krew. Osobiście nie odczuwam potrzeby kaszlenia tylko robie to na siłę zeby sprawdzić czy nie ma krwi w plwocinie . Dostałem skierowanie na drugie rtg i dzisiaj je zrobilem i czekam na wyniki do środy. Lekarz stwierdzil ze tam nic nie ma złego na pewno ale dla swietego spokoju powiedział zebym zrobil i sie nie stresowal przed maturami teraz. Ponadto przy glebokim wdechu dzisiaj na rtg zabolalo mnie jakby ponizej obojczykow w najwyzszej części pluc z dwoch stron. Moje pytanie brzmi następująco . Czy mogę mieć raka płuc? Dodam ze palilem niecale 2 lata po 4-5 papierosów dziennie ale rzucilem to swinstwo jeszcze przed pierwszym przeswietleniem i nie zamierzam do tego wracać. Bardzo proszę o niestraszenie mnie specjalnje bo juz zrozumialem ze nie warto palić i nie zamierzam nawet. Czy moze moje dolegliwości te dusznosci krew od czasu do czasu wynikają z tej astmy ? Bardzo prosze o fachową opinię . Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

Rak płuc jest u pana bardzo mało prawdopodobny, ponieważ typowo rozwija się on u dużo starszej grupy wiekowej. Mimo, że żaden okres palenia nie jest obojętny, to do kumulacji nieprawidłowości genetycznych komórki (doprowadzająca do rozwoju nowotworu) dochodzi zwykle po dłuższym okresie palenia lub ekspozycji na substancje szkodliwe. Duszność jak najbardziej może wynikać z astmy, dlatego powinien pan pozostawać pod opieką swojego lekarza prowadzącego. Astma wymaga przewlekłego leczenia, ale jeśli jest dobrze kontrolowana może praktycznie nie wpływać na funkcjonowanie. Jeśli chodzi o krwioplucie to na pewno powinien pan powstrzymać się od prowokowania kaszlu, ponieważ drażni pan w ten sposób śluzówkę w drogach oddechowych (co może nasilać objawy astmy). Często obecność krwi może wynikać z uszkodzeń błony śluzowej w jamie ustnej. Warto pobrać wit.C z rutyną co uszczelni śródbłonek naczyń.