Czy duże pobudzenie i agresja mają coś wspólnego z ugryzieniem przez kleszcza?

Witam. Około miesiąca wstecz spędziliśmy z mężem weekend pod namiotami. Prawdopodobie tam (ale nie jesteśmy tego pewni) "przyczepił się" kleszcz do miejsc intymnych mojego męża. Niestety zauważyliśmy to dopiero parę dni temu.

Sam w pracy usunął część kleszcza i po powrocie do domu przy użyciu pęsetki usunęliśmy jego drugą część. Obawiam się, że mogło dojść do jakiegoś zakażenia, biorąc pod uwagę, że miejsce ugryzienia jest dosyć niebezpieczne.

Obserwuję męża i jego zachowanie od kilku dni i jak na razie zauważyłam tylko ogromne pobudzenie i niesamowitą agresję. Czy może to mieć coś wspólnego z kleszczem? Czy to po prostu odrębny temat...?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Pobudzenie i agresja są raczej zjawiskiem niezależnym, ale mogą być objawem neuroboreliozy. Powinna Pani przez 30 dni od ukąszenia kleszcza obserwować skórę męża pod kątem wystąpienia rumienia. Jeśli się pojawi - należy rozpocząć kurację antybiotykową. Można również wykonać badania przeciwciał, zwłaszcza jeśli nastrój męża nie ulegnie poprawie.