Czy duże, wypukłe brodawki to normalna sprawa?

Witam,

Mam 18 lat i od jakichś 4-5 lat (od czasu, kiedy zaczęłam dojrzewać, przynajmniej wcześniej nie zauważałam takich objawów), kiedy zaczęły rosnąć mi piersi, zauważyłam, że mam dość spore, wypukłe brodawki - do normalnego rozmiaru wracają, gdy poczują chłód. Czasem pojawia się parę drobnych krostek. Jest to dla mnie bardzo krępujące, ponieważ nie wygląda to zbyt dobrze. Czy to jest po prostu taka moja uroda, a może coś powinnam z tym zrobić ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Wygląd piersi jak i brodawek sutkowych jest rzeczą zmienną osobniczą. Poszczególne kobiety mogą mieć różne typy ukształtowania i wielkości brodawek, jeśli dany kształt występował od dojrzewania płciowego należy przyjąć to za normę i uwarunkowanie konstytucjonalne. Reakcja brodawek sutkowych na zimno jest fizjologicznym procesem.
Jeśli w czasie dojrzałego życia pojawia się zmiana wyglądu brodawki szczególnie gdy dotyczy to jednej piersi, wówczas można traktować to jako niepokojący objaw. Pojawiające małe grudki na otoczkach brodawek sutkowych mogą sugerować gruczoły apokrynowe, które mogą czasami się powiększać. Jest to także odmiana normy.
Wydaje się, że w opisanej sytuacji opisane objawy nie mają znaczenia chorobowego.

Redakcja abcZdrowie.pl