Czy dwa luźne stolce po zażyciu tabletek antykoncepcyjnych powoduje ich osłabienie?

Witam, dopiero co rozpoczęłam stosować antykoncepcję hormonalną, stosuję tabletki D*** 35, jednak ok. 2 godziny od wzięcia mojej pierwszej tabletki wystąpiła biegunka, a w zasadzie dwa razy bardzo rzadki stolec o zmienionej barwie (przepraszam za szczegóły, ale nie wiem, czy to może mieć znaczenie). Pytanie pewnie banalne, ale w ulotce nie jest napisane nic na temat biegunki, tylko wymiotów (trzeba zachować się tak, jakby pominęło się tabletkę). Przeglądam jednak wiele wątków i czytałam, że skuteczność antykoncepcji może być zaburzona. Czy to prawda? Jesli tak, to przez jaki czas powinnam teraz dodatkowo sią zabezpieczać? Dodam tylko, że na ulotce napisane jest, że można zacząć pierwszy raz stosować tabletki między 2. a 5. dniem cyklu, lecz należy zabezpieczać się mechanicznie przez pierwszy tydzień. Czy zachowaś się tak samo, jakbym zaczęła je brać w 2. dniu cyklu?

Redakcja abcZdrowie

Biegunka w tak krótkim czasie po zażyciu tabletki może obniżać skuteczność antykoncepcji. Zatem, jeśli nie przyjęła Pani dodatkowej tabletki po wystapienu biegunki, należy przez 7 dni od jej  zakończenia  stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne.