Czy działanie doustnej antykoncepcji jest osłabione poprzez wystapienie luźnego stolca?

 Witam. Stosuję regularnie antykoncepcję doustną, nie pomijam dawek. W sobotę 23.10 odbyłam stosunek z moim partnerem, ale na drugi dzień rano zauważyłam ''luźny stolec'', kolejnego dnia również. Tabletki biorę o godzinie 17 .00. Czy to że był ''luźny stolec '' na drugi dzień, może wpływać na dokładność wchłonięcia się tabletki poprzedniego dnia? Czy może spowodować to niedokładne wchłoniecie i zagrażać zajściem w ciążę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj.

Skuteczność doustnej antykoncepcji może być obniżona w przypadku wymiotów i ostrej biegunki. Poprzez termin "ostra biegunka" rozumiemy zmianę konsystencji stolca: na luźną i częstotliwość wypróżnień powyżej 3 na dobę.

Jeżeli "luźny stolec" pojawił się u Ciebie jednorazowo, nie ma potrzeby stosowania dodatkowej ochrony antykoncepcyjnej, a skuteczność działania jest zachowana.

Pozdrawiam.