Czy działanie tabletki nie będzie zmniejszone, jeśli 1. tabletkę antykoncepcyjną wzięłam ok. 10 godzin po pierwszym plamieniu?

Mam 22 lata, cykle są regularne. Pierwsze oznaki plamienia pojawiły się ok. godziny 22.00. W tym czasie miałam przyjąć swoją pierwszą tabletkę antykoncepcyjną. Zdecydowałam się wziąć ją o 8 rano następnego dnia, gdyż to będzie godzina regularnego przyjmowania tabletek. Zastanawia mnie to, czy nie naruszyłam zaleceń na ulotce (przyjąć pierwszego dnia miesiączki - nie wiem jak interpretować pojęcie "pierwszy dzień"). Czy tabletki będą już działać poprawnie? Czy już mogę mieć stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia, bez zwiększonego ryzyka zajścia w ciążę? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przyjęła Pani  pierwszą tabletkę 10 godzin po rozpoczęciu plamienia. Skuteczność antykoncepcyjna powinna być zachowana i nie musi Pani stosować dodatkowej antykoncepcji. Najlepiej byłoby, gdyby przyjęła Pani tę tabletkę wieczorem, ale zażycie jej z opóźnieniem mniejszym niż 12 godziny raczej nie spowoduje zaburzeń działania antykoncepcyjnego.

Pozdrawiam!