Czy dziecko faktycznie ma zapalenie oskrzeli?

Witam, mój 9-letni syn od dwóch tygodni jest chory. Jest w trakcie brania drugiego antybiotyku (pierwszy Augmentin na 7 dni, teraz Klacid na 7 dni). Lekarz dwa tygodnie temu rozpoznał u niego zapalenie oskrzeli i przepisał pierwszy antybiotyk. W trakcie kuracji antybiotykowej jego stan wcale się nie polepszał, a wręcz pogarszał. Męczył go kaszel, utrzymująca się w okolic 38C temperatura, brak apetytu, ogólne osłabienie, senność. Zareagowałam na brak poprawy i powiadomiłam o tym lekarza. Syn został ponownie przebadany i nadal cała strona oskrzeli jest zajęta. Dostał kolejny antybiotyk i zlecenie na badanie radiologiczne płuc. Opis wyniku poniżej: Niewielkie plamiste zgęszczenia zapalne przy dolnym biegunie lewej wnęki. Pola płucne bez ewidentnych zmian ogniskowych i zagęszczeń miąższowych. Czy wynik badania wskazuje na zapalenie płuc? Czy syn trzy dni po zakończonej drugiej kuracji antybiotykowej (przy założeniu, że Klacid mu pomoże) może pojechać na narty i pozwolić na duży wysiłek fizyczny?

Witam serdecznie!

Wynik wskazuje na zapalenie płuc. Konieczne jest dokończenie antybiotykoterapii oraz spoczynkowy tryb życia w najbliższym czasie.
Natomiast trudno ocenić jak po zakończeniu będzie się czuł Pani syn, ale raczej tak szybki wyjazd na narty, gdzie z pewnością wysiłek będzie duży może być dla syna trudny. W pełni na ten temat będzie można się wypowiedzieć jednak dopiero po zakończeniu leczenia, po wykonanym badaniu lekarskim.
Proszę oprócz leczenia również obficie dziecko poić, zadbać o nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Można rozważyć również stosowanie preparatów witaminowych.

Pozdrawiam