Czy dziecko ma alergię na białko mleka? Czy może jeść serki?

Moja córeczka Maja ma 15 miesięcy. Od urodzenia bardzo słabo przybiera na wadze, w tej chwili waży 7800g. Przez pierwsze 6 tygodni karmiąc piersią byłam na diecie, stopniowo rozszerzałam, ponieważ córeczka nie miała wysypek, kupki były normalne, zaczęłam jeść wszystko. Piersią karmiłam 10 miesięcy. Córka dostaje teraz bebilon pepti. Miała robione badania na gluten i laktoze, nie jest uczulona. Na początku czerwca Majce zaczął się katar, po kilku dniach dołączył kaszel, dostała antybiotyk novamox, wybrała go do końca. Katarku nie było jeden dzień, wrócił brzydki, zielony. Po dwóch dniach zrobił się jasny i tak co kilka dni pojawia się zielony na 1-2 dni.Dostawała pulneo, ambrosol, zyrtec, clemastine, mucofluid. Teraz dostaje zyrtec, clemastine, mucofluid, szczepionke do noska polyvacinum. Pediatra podejrzewa alergię na mleko krowie. Zrobiłam testy z krwi, w klasyfikacji 0-4, mleko ma 1, jajko 2, roztocza kurzu mącznego 3, roztocza kurzu domowego 2. Czy oznacza to, że nie możemy podawać córce mleka pod żadną postacią? Skoro nie ma żadnych wysypek. Jedyny objaw to słabe przyrosty mc.

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

Alergia na białko mleka krowiego jest częstym problemem. Zaznaczę jednak, że nie podejmę się jednoznacznej oceny na podstawie przedstawionych informacji oraz nie widząc dziecka.

Rzeczywiście niepokojące jest to, że przyrost masy jest tak powolny. Jednak trudno też odnosić się do tego, dlaczego pediatra podejrzewa alergię na białko mleka krowiego jako główną przyczynę tych problemów. Zastrzegam, że absolutnie nie kwestionuję jego opinii, gdyż to on zna i badał dziecko, więc być może ma ku temu istotne przesłanki.

Jeśli chodzi o testy z krwi, to owszem bywają pomocne, ale najważniejsze są objawy. Niejednokrotnie silny wg tych testów alergen nie wywołuje objawów, jak również zdarza się,że czynnik wg testów "ujemny" powoduje silną reakcję ze strony pacjenta.

Niewątpliwie w przypadku córeczki konieczna jest diagnostyka przyczyny powolnego przyrostu masy ciała-należy przeanalizować przebieg rozwoju na siatkach centylowych, wszelkie zaburzenia, objawy jakie w tym czasie występowały, występowanie podobnych problemów w Państwa rodzinie, ponadto dokładne badanie fizykalne oraz badania dodatkowe.

Pozdrawiam serdecznie