Czy dziecko ma Aspergera?

Witam! Jestem mamą 5,5 letniego chłopca. Od około dwóch lat obserwuję syna pod kątem aspergera, ponieważ przejawia, wiele charakterystycznych cech. Trzepocze od małego rączkami, gdy się cieszy, ekscytuje i pochyla do przodu podpierając na rękach. Przybliża przedmioty do oczu. Jest słaby motorycznie. Nie lubi rysować. Nigdy nie bawił się w naśladowanie np. policjant złodziej. W ogóle ma problemy z wymyślaniem np bajek, jakiś historii. Wszystko trzeba z niego wyciągać np po przedszkolu, co dzisiaj robił, co było na obiad itp? aczkolwiek najczęściej odpowiada, że nie pamięta. Jak był mały, to mieliśmy problem z nowymi miejscami np strasznie bał się basenu, gaju, płakał na widok nowych osób np listonosz. Teraz uwielbia pływać i bawić się w gaju. Nigdy sam, pierwszy nie nawiązuje kontaktu z innymi dziećmi. Ale bardzo cieszy się, gdy kogoś pozna np na placu zabaw. W ogóle ma problem z nawiązywaniem relacji. Wiem, że kogoś lubi, bardzo chciałby się z nim pobawić, ale nie potrafi naturalnie zacząć rozmowy. Pani w przedszkolu mówi, że nie uczestniczy w zajęciach, bawi się z boku, sam. Zawsze bierze ze sobą do przedszkola jakieś spinacze, kulki i tym się bawi. Mieliśmy już konsultacje z psychologiem, gdy syn miał 3,5 roku, ale wówczas pani psycholog na podstawie prostego testu i obserwacji w poradni, a także przedszkolu wykluczyła aspergera. Trzy miesiące temu również byłam u psychologa i pani stwierdziła, że na podstawie wywiadu syn, spełnia większość, wszystkie cechy aspergera, ale na podstawie jego obserwacji, zachowania, kontaktu ze mną itp. to nie. Uczęszczamy od dwóch lat, z przerwami raz w tyg na integrację sensoryczną. Od roku systematycznie. Pani psycholog kazała nam się skupić na integracji sensorycznej, ponieważ miała już chłopca , z takimi objawami i zachowaniem jak mój syn, ale po terapii z integracji sensorycznej były super rezultaty. Próbowałam zarejestrować syna na testy do Synapsis, ale już w styczniu nie było terminów na ten rok. Dziękuje!

Dzień Dobry Pani,

Zacznę od podziękowania Pani za kontakt i za zaufanie.

Z zaprezentowanej przez Panią historii zdrowotnej Pani Synka, wyrażam zrozumienie dla Pani, z powodu obiektywnych trudności/wyzwań...

Podaję Pani link informacyjny, który może być dla Pani przydatny:
http://www.synapsis.org.pl/co-robimy/nasze-placowki/1351-osrodek-informacyjno-prawny

Serdeczności i zwyczajnej pomyślności, życzę dla Pani i Synka,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605