Czy dziecko ma obniżoną odporność?

Witam, chciałbym się dowiedzieć, czy mam jakiś powód do niepokoju o zdrowie swojego dziecka. W przeciągu ostatnich 5 miesięcy miała 5 lub 6 infekcji górnych dróg oddechowych, poza katarem nie dolega jej nic więcej. Zdarza się to zawsze po kontakcie z osobami dorosłymi lub dziećmi z katarem. Katar przechodzi córce w ciągu tygodnia. Martwi mnie jednak jego częstotliwość, czy córka może mieć jakieś problemy z odpornością czy powinienem wykonać jakieś badania? Jeśli tak, to jakie?

Witam serdecznie!

W pytaniu zostało zawarte bardzo mało danych, czy dziecko uczęszcza do żłobka czy przedszkola.
Generalnie, u młodszych dzieci, częste infekcje górnych dróg w takiej ilości, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym nie powinny budzić niepokoju, tym bardziej jeżeli samoistnie przechodzą. U dziecka odporność kształtuje się długo, nawet do 12 roku życia.
Profilaktycznie można u dziecka wykonać badanie krwi (morfologia krwi obwodowej, OB, CRP).
Warto również zwrócić uwagę na dietę (powinna zawierać odpowiednie ilości witamin i minerałów), codzienną aktywność - najlepiej na świeżym powietrzu. Wskazane jest codzienne wietrzenie pomieszczeń. Jeżeli dziecko jest narażone na dym tytoniowy należy wykluczyć ten czynnik.
W aptekach dostępne są również preparaty poprawiające odporność dziecka, muszą być one dobrane adekwatnie do wieku pociechy.
Podsumowując - warto wybrać się na wizytę do pediatry, wykonać badania podstawowe, jeżeli będą one prawidłowe, raczej można spać spokojnie :).

Pozdrawiam