Czy dziecko mojej siostry może mieć autyzm?

Witam!

Kilka miesięcy temu odwiedziłam siostrę, ma syna w tym samym wieku co moja córa! Nie widuje go często, ale jego zachowania podczas naszej wizyty zwróciły moją uwagę, nie tylko moją, ale i kilku innych osób. Widziałam Go w listopadzie, potem dwa miesiące później, nie zrobił w tym czasie żadnego postępu, potem widziałam Go miesiąc po miesiącu i zachowanie było takie samo jak w miesiącach poprzednich (unika kontaktu wzrokowego, nie reaguje na imię, nie mówi, podobno kiedyś mówił: mama, tata, baba), nie zwrócił kompletnie uwagi na swoich rówieśników! Nie sygnalizuje, że chce zejść z huśtawki, mimika twarzy zerowa, przy czym uśmiecha się, przytula się rzadko! Gdy wzięłam go na ręce, sparaliżowało go, odgiął się do tyłu, tak jakby zatykał uszy, reaguje np. na ulubioną reklamę czy teledysk. Biegnie wtedy z drugiego końca domu (nic nie jest w stanie go odciągnąć od TV). Napomknęłam siostrze, że niepokojące to jest! Ona mi powiedziała, że on codziennie taki nie jest. Moje pytanie brzmi, czy możliwe jest, żeby on się zmienił na te dni, w które go widziałam? Nie wiem, czy mam siostrze coś sugerować?

Dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Zachowanie dziecka jest niepokojące, choć bardzo szkoda, że nie wspomina Pani w jakim jest wieku, bo to ułatwiłoby poradę;)

Dzieci przejawiają cechy przypominające autyzm (upór, zabawa w szeregowanie, rutyny) w pewnym określonym wieku i jest to prawidłowość rozwojowa. Zachęcam do szczerej rozmowy z siostrą, może pod pretekstem obejrzenia wspólnego rodzinnego filmu z jakiejś uroczystości lub wspólnego wyjścia z dziećmi na plac zabaw, gdzie łatwiej będzie dostrzec niepokojące zachowania siostrzeńca, wskazujące na autyzm lub opóźnienie psychoruchowe, albo inne zaburzenie rozwoju.

Pani siostra może doskonale zdawać sobie sprawę z trudności dziecka, ale boi się sobie to uświadomić i podjąć działanie, bo to wymaga wiele odwagi i determinacji, a przede wszystkim przewartościowania swojego życia. Siostrze na pewno potrzebne będzie wsparcie i pomoc:)

Pozdrawiam

Witam. Zachowanie Synka Pani siostry jest faktycznie bardzo niepokojące. Unikanie kontaktu wzrokowego, brak reakcji na imię, regres mowy, brak zainteresowania rówieśnikami, brak sygnalizowania potrzeb, niechęć do kontaktu fizycznego (przytulania) z drugim człowiekiem, fascynacja reklamami w telewizji - to wszystko może sugerować autyzm. Dobrze stałoby się, gdyby mama chłopca zdecydowała się nie konsultację w placówce specjalizującej się w diagnozie dzieci z autyzmem.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dla dobra dziecka szczera rozmowa w przyjaznej atmosferze nie zaszkodzi. Warto zasugerować wizytę u specjalisty.
Pozdrawiam AM