Czy dziecko może mieć autyzm?

Witam córka urodziła się w 38tyg, od poczatku nie ssała piersi (z powodu cięzkiego porodu, leżałam sama w innym szpitalu przez okres 2 tyg,a potem mała dostała okropnej alergii i tak już zostało). z powodu mojej depresji prawie cały czas w domu był włączony tv,a najczęściej piosenki dla dzieci. Mała zaczęła stosunkowo wolno siadać, raczkować - ok rok i chodzić ok15 miesięcy. Mówi kilka słow mama,baba, i dużo gada bo swojemu, no i spiewa. Jak chce gdzieś iść bierze i mnie pcha, jak chce na ręce to podnosi swoje. Słabo reaguje na swoje imię - może to dlatego że kazdy się zwracał do niej inaczej lala, dzidzia itd- teraz staramy się mówić do niej po imieniu i powoli zaczyna reagować (ale nie na każde wypowiedzenie imienia). Nie boi się obcych, ale zauważyłam, że ostatnio jak jesteśmy w towarzystwie patrzy czy jestem ja lub mąż. Nie bawi się zabawkami - lubi kule, piłki, teraz bawi się drewnianymi klockami które się przesuwa na druciku (nie wiem jaka jest jej nazwa), ogląda książeczki, ale nie da sobie poopowiadać co jest na kartkach, lubi wysypywać np.kredki z piórnika. Żywo reaguje na piosenki. Lubi bawić się w piasku i w wodzie. Śmieje się jak tanczymy, jak robię idzie raczek.... Jak wspomóc dziecko, żeby lepiej reagowało , żeby zaczęło lepiej mówić. Staram się ograniczać tv i widzę niewielką poprawę. Zastanawiam się nad badaniem słuchu u dziecka? Czy dziecko nie ma autyzmu?

Witam,
Po pierwsze nie podała Pani wieku dziecka,ani ew.diagnozy stanu zdrowia,który sugeruje opisane spowolnienie rozwojowe.Od tego proszę zacząć,np.udając się do najbliższego ośrodka wczesnej interwencji.Pracują tam specjaliści różnych dziedzin,więc niezależnie od diagnozy, zaczną córkę rehabilitować ruchowo,społecznie, logopedycznie itd.,w zależności od potrzeb.Pani również dostanie wskazówki do pracy w domu.Proszę więc nie panikować ,ale korzystać z tej bardzo skutecznej formy pomocy.Nie zapytałam,co się dzieje obecnie z Pani depresją,ale mam nadzieję,że czuwa Pani nad tym problemem i jest w kontakcie z jakimś terapeutą.Tak,czy owak ,ten problem również trzeba wziąć pod uwagę,bo dziecko dla prawidłowego rozwoju musi być z Panią w bezpiecznej i ufnej więzi,nie tylko rozwijać swoje funkcje poznawcze i ruchowe.Tak więc mogą tu mieć miejsce dwa kierunki działania:psychoterapia rodzinna i wspomaganie rozwoju samego dziecka.Najlepiej,żeby Pani zorientowała się,czy jest to możliwe w jednym miejscu.Pisze Pani o swojej niepewności,jak reagować,gdy córka kontroluje obecność rodziców podczas towarzyskich spotkań.Otóż to zdrowy odruch,bo bezpieczeństwo psychiczne rozwija się tylko na podłożu pewności,że jesteście dostępni,gdy Was potrzebuje i byłoby żle,gdyby została w obcym otoczeniu bez przygotowania .Ma prawdopodobnie wyostrzoną "czujność",ponieważ w okresie bezpośredio po urodzeniu nie było Pani przy niej a jest to sytuacja bardzo lękowa dla noworodka i niemowlęcia,gdyż w tym okresie kształtują się podstawy przywiązania/po zapachu matki,dotyku itp dziecko nabiera ufności,że "obiekt opiekuńczy" jest ten sam,że reaguje na jego potrzeby,bo karmi,przytula,/.Możliwe więc,że na skutek częstych zmian osób,które Pania zastępowały ona tej pewności jeszcze nie ma i boi się ją ponownie utracić.Skoro jednak jest Pani gotowa dostroić się do jej potrzeb,to wystarczy tylko nad tym popracować i pozwolić jej zaufać swojej mamie.Życzę powodzenia i radości z macierzyństwa,bo to wielkie szczęście być tak bardzo komuś potrzebnym.
Pozdrawiam serdecznie.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Niestety na podstawie listu nie da się tego
powiedzieć. Do tego trzeba dokładnego wywiadu oraz obserwacji dziecka, a także oceny rożny specjalistów. Proponuję udać się na konsultację u psychologa dziecięcego.
Pozdrawiam i w razie pytań jestem do dyspozycji.
Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna. eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac