Czy dziecko nie jest za małe?

Witam, to moja pierwsza ciąża, mam 27 lat, ostatnią miesiączkę miałam 24 sierpnia, a potem plamienie 10 września, na pierwszym usg tj.22 października lekarz stwierdził ciążę według daty 9 tydzień a usg pokazało jakoby dziecko miało 7 tydzień i tak jest do dziś miałam jeszcze dwa usg i ciągle jest o dwa tygodnie za małe, czy to jest normalne? Czy to nie zagraża małemu? Ogólnie czuję się dobrze czasem pobolewa, pobolewa mnie dolna część brzucha i jajniki teraz jestem... no sama, już nie wiem jak liczyć te tygodnie ciąży, czy jest to 13 tydzień czy 15? Proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pani sytuacja jest dość częsta i nie ma powodów do niepokoju. Do zapłodnienia musiało dojść w dwa tygodnie później, niż wynikałoby to z daty ostatniej miesiączki.

Takie sytuacje są o tyle częste, że do ciąży dochodzi stosunkowo często wtedy, gdy kobiety współżyją myśląc, że są już dawno po owulacji, tymczasem na skutek zaburzenia hormonalnego owulacja się przesunęła w czasie. W tej sytuacji wiarygodniejszym szacunkiem wieku ciąży jest ten uzyskany przy pomocy USG w pierwszym jej trymestrze. Czyli aktualnie jest Pani najpewniej w 13 tygodniu ciąży. Najważniejsze, że dziecko się harmonijnie rozwija i nie ma widocznych wad.

Życzę Pani szczęśliwego rozwiązania i pozdrawiam serdecznie!