Czy dziecko odziedziczy grypę krwi po matce?

Matka ma grupę krwi A1rh , ojciec ma grupę 0rh , grupa krwi dziecka to Arh . Czy jest możliwe, aby w tej krzyżówce grup, dziecko nie odziedziczyło po matce grupy A1, tylko otrzymało grupę czyste A ?

Lek. Paweł Szadkowski

Gen determinujący grupę krwi składa się z 2 alleli. Pani grupa krwi może wyglądać tak: A1A1, A1A, A10. Ojciec, skoro ma grupę krwi 0, wygląda ona tak: 00. Czyli Wasze dziecko może mieć następujące grupy krwi: A10 - grupa krwi A1; A0 - krupa krwi A, 00 - grupa krwi zero. Czyli jak najbardziej dziecko może mieć taką grupę krwi.