Czy dziecko również urodzi się rude?

Witam. Mam pewien problem: zastanawiam się od dłuższego czasu jaki kolor włosów będzie miało moje dziecko. Ja mam rude włosy, mój chłopak ciemny blond. Moja mama szatynka a tata blondyn. Rodzice mojego chlopaka oboje ciemni. Nikt z naszych dziadków nie był rudy. Rudych również nie ma wśród wujków ani rodzeństwa.

Napiszę również, że nie urodziłam się ruda. Moje włosy były kruczoczarne. Podobno od przetaczania krwi zrobiły się rude. Tak więc jakie jest prawdopodobieństwo iż moje dziecko będzie miało rude włosy? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rude włosy uwarunkowane są genami recesywnymi. Oznacza to, że aby dziecko miało rude włosy musi otrzymać gen "rudości" od obojga rodziców. Pani mając naturalnie rude włosy będzie przekazywać ten gen wszystkim swoim dzieciom. Niewiadomo, czy ojciec dziecka posiada odpowiedni gen. Jeżeli tak, to istnieje szansa 50%, że przekaże go dziecku. Jeżeli nie, to dziecko nie ma szansy być rude.

Trudno powiedzieć, jaka jest dokładnie szansa, że ojciec dziecka posiada ów recesywny gen. Jeżeli nie pochodzi z Wysp Brytyjskich, ani nie ma porzodków żydowskich, to szansa jest w granicach 10%. Mnożąc przez prawdopodobieństwo przekazania daje to ostatecznie szansę na urodzenie rudego dziecka w granicach 5%.

Pozdrawiam serdecznie!