Czy dziecko z nerwicą depresyjną może mieć nauczanie indywidualne?

Mam pytanie czy z zaswiadczeniem od psychiatry uda mi sie uzyskac nauczanie indywidualne dla dziecka z stwierdzoną nerwica depresyjna.

Witam, jak najbardziej. Proszę zgłosić się do rejonowej dla szkoły poradni psychologiczno-pedagogicznej i wypełnić komplet dokumentów (min. wniosek o wydanie orzeczenia o nauczaniu indywidualnym). Oprócz zaświadczenia od psychiatry można też dołączyć opinię psychologa/pedagoga szkolnego, jeśli znają dziecko i są ją w stanie napisać lub opinię psychologiczną od prywatnego psychologa na temat funkcjonowania emocjonalnego dziecka. Jeśli stan dziecka się poprawi, dobrze jest włączać dziecko stopniowo w życie klasy, aby nie utraciło zupełnie kontaktu z rówieśnikami i życiem szkoły.

Szanowna Pani,

Decydując się na nauczanie indywidualne dla dziecka należy pamiętać, że ma ono swoje plusy i minusy. Z zasady nie powinno to być rozwiązanie trwałe, powimno mieć jasno określony początek i koniec. Można je przydzielić dzieciom z zaburzeniami emocjonalnymi i zaburzeniami zachowania, jednak to nie diagnoza, a uzasadnienie w jaki sposób sytuacja dziecka powoduje jego czasową niezdolność do nauki w grupie jest kryterium przyznania nauczania indywidualnego. Należy pamiętać, że nauczanie indywidualne izoluje dziecko od oddziału klasowego W przypadku diagnozy zaburzeń emocjonalnych, depresyjnych czy lękowych, które same w sobie powodują słabe funkcjonowanie w grupie nauczanie indywidualne powinno być ostatecznością.

Decyzję w sprawie nauczania indywidualnego wydaje dyrektor szkoły, do której uczęszcza dziecko. Podstawą jej wydania jest orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania lub indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego wydane przez zespół orzekający działający w poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz wniosek rodziców o przyznanie nauczania indywidualnego.