Czy dziecko z opóźnieniem rozwoju mowy nadrobi braki?

Moj syn ma 20 miesiecy i mowi tylko w swoim jezyku. Nie pokazuje palcem. Jest usmiechniety komunikatywny lubi dzieci. Dzisiaj Bylismy u logopedy . I lekarz powiedzial ze Moj syn jest opozniony o ok. pol roku . Jestem zalamana. Caly czas do niego duzo mowimy ,pokazujemy (w domu uzywamy dwoch jezykow). Czy jest szansa ze rozwoj wroci do normy ? Mam tez umowione spotkanie z psychologiem.

Witam, każde dziecko rozwija się w swoim tempie. To ważne że wkładają Państwo dużo wysiłku w rozwój mowy dziecka, to na pewno z czasem zaprocentuje. Umiejętności językowe u chłopców mogą rozwijać się woniej niż u dziewczynek, Opóźniony rozwój mowy, jeżeli nie wiąże się z innymi zaburzeniami rozwojowymi (właściwe rozumienie mowy, problemy ze słuchem), powinien z czasem zostać wyrównany. Przesyłam link do artykułu: http://babyonline.pl/opoznienia-w-rozwoju-mowy-dziecka-skad-sie-biora-wyjasnia-logopeda,rozwoj-mowy-artykul,20255,r1p1.html
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Wizyta u logopedy to dobry krok, warto wdrożyć terapię. Konsultacja psychologiczna też jest wskazana. Warto ustalić przyczynę tego opóźnienia. Natomiast,moim zdaniem, nie bombardowałaby dziecka dużą ilością bodźców, niekorzystne są zarówno bardzo skąpe bodźce z otoczenia, jaki ich nadmiar. Jeżeli Państwo faktycznie mówicie do dziecka bardzo dużo, to nie dajecie mu okazji do rozwinięcia własnej mowy. Pisze Pani również o mówieniu w dwóch językach, wynika to z faktu,że dziecko rozwija się w rodzinie dwujęzycznej, czy chcecie Państwa, aby szybciej nauczyło się innego języka? Może warto rozważyć czy konieczne jest mówienie do dziecka dwoma językami. To również nie ułatwia nabywania kompetencji komunikacyjnych. Proszę być pod opieką logopedy i psychologa, i oczywiście ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy.
Pozdrawiam