Czy dzieje się coś złego- plamienie w ciąży?

Witam, mam 24 lata, ostatnią miesiączkę miałam 21 września, jestem w ciąży. Zamiast następnej miesiączki 17 października miałam tylko 3 dniowe plamienia. Ciąża potwierdzona testami i u lekarza (mieszkam w UK).

Dwa dni po tym żadnych plamień, wszystko wyglądało normalnie, i po tych dwóch dniach po współżyciu z partnerem dostałam delikatnego jednorazowego krwawienia, po czym skąpe brunatno-brązowe plamienia utrzymujące się do dzisiaj...

Dodam, że brzuch mnie pobolewa. Nie mogę sobie załatwić tutaj luteiny niestety, a do Polski też w najbliższym czasie się nie wybieram. Czy mam powody do zmartwień?

Bardzo proszę o odpowiedz. Dziękuję

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W pierwszym trymestrze ciąży zdarzają się plamienia i delikatne krwawienia z dróg rodnych, szczególnie w terminach, w których wypadałyby miesiączki. Nie trzeba się tym przejmować, dopóki nie występują silne, skurczowe bóle brzucha i intensywne krwawienie. Niezbyt silne pobolewanie w podbrzuszu nie jest również niepokojące, świadczy po prostu o powiększaniu się i przekrwieniu ciężarnej macicy.

Gdyby jednak krwawienia i/lub ból nasiliły się, proszę udać się niezwłocznie na ginekologiczno-położniczą izbę przyjęć. L*** ani inne leki tzw. podtrzymujące ciążę nie są skuteczne w zapobieganiu poronieniom, jeśli przyczyną zagrożenia dla ciąży nie jest niedomoga lutealna, czyli zaburzenie hormonalne skutkujące zbyt niskim poziomem progesteronu (objawem takiego zaburzenia są głównie krwawienia w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, czyli przed miesiączką).

Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego dalszego przebiegu ciąży!