Czy dziewica może zajść w ciążę?

Chciałabym się dowiedzieć, czy dziewica może zajść w ciążę. Razem z chłopakiem dotykaliśmy swoich narządów płciowych. On nie miał wytrysku, jednak preejakulat był na moich rękach. Raczej nie było sytuacji, kiedy ten płyn mógł dostać się do moich narządów płciowych. Jednak od tamtego czasu jestem bardzo niespokojna. Dodam, że ta sytuacja miała miejsce 4 dni przed okresem. Mam jeszcze jedno pytanie, jak wygląda sprawa z dniami niepłodnymi. Z góry dziękuję za udzielenie wyczerpującej odpowiedzi.

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Tak. Dziewica może zajść w ciążę. W opisanym przez Panią przypadku prawdopodobieństwo zapłodnienia jest bliskie zero. Na ok. 14 dni przed pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego występuje owulacja. Ok. 24 godziny po niej rozpoczynają się dni niepłodne. Należy jednak mieć na uwadze, że faza folikularna cyklu może się wydłużyć, dlatego najpewniej uznać za niepłodne tylko kilka dni przed miesiączką.