Czy echolalie mogą towarzyszyć zaburzeniu mowy czynnej?

Czy echolalie mogą towarzyszyć zaburzeniu mowy czynnej. U synka 4 latka i 3 m-ce psycholog zasugerował to wlasnie zaburzenie. Uznał ze syn nie komunikuje się z dziećmi bo nie potrafi. Z nami się dogaduje. Mówi wyraźnie i ma duży zasób slów. Trochę jestem zdziwiona,bo sugerowalam ZA ale specjalista uznał,że echolalie i brak nawiązania kontaktów to za mało na spektrum . Z tym ze z jednym kolegą bawią się super i zadają pytania i rozmawiają swobodnie. O co chodzi ? Skąd echolalie czasem od czapy?

Zaburzenia autystyczne to faktycznie spektrum, a to znaczy że jest to zaburzenie całościowe, do zdiagnozowania którego spełnionych musi być wiele kryteriów. Psycholog- po badaniu i obserwacji- doszedł do wniosku, że niejako przyczyną zaburzeń kontaktu synka są zaburzenia mowy, a nie odwrotnie- że przyczyną trudności w mowie są zaburzenia we wchodzeniu w relację.
Warto dopytać także psychologa, który wystawił tą diagnozę o znaczenie, a także dopytać o możliwości działania.
Na pewno także warto przyglądać się rozwojowi synka i zmianom, jakie się pojawią, gdy zacznie pracować nad poprawą mowy.

Witam. Przede wszystkim powinna Pani skonsultować dziecko z logopedą, by sprawdzić jakość mowy oraz komunikacji u Synka. Niepokojące jest to, iż psycholog uznał, że dziecko nie potrafi komunikować się z rówieśnkami. Przez internet i na podstawie tak lakonicznej informacji trudno jest coś doradzić. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein