Czy efektem nerwicy może być padaczka?

Witam serdecznie! Jestem Kamil, mam 23 lata od pewnego czasu mam natrętne myśli i lęki o tematyce mojego zdrowia. Czuje lęk przed wyjściem z domu, mam nerwicę lękową, wszystko zaczęło się w 2007 roku. Miałem także do czynienia z alkoholem przez rok czasu - bardzo mi pomagał się wyciszyć. Po roku czasu brałem leki z grupy benzodiazepin, również przez rok czasu. Byłem w 2009 roku w ośrodku pomocy psychologicznej aby odstawić leki, które nie pomagały a szkodziły, był większy lęk. Obecnie nie biorę już leków i nie pije alkoholu lecz objawy nerwicy lękowej występują czasem z natrętnymi myślami o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie. Raz w tygodniu chodzę do psychologa na terapie, pracujemy w nurcie dynamicznym, lecz nie widzę poprawy. Często się zamartwiam o swoje zdrowie. Padaczki nigdy nie miałem, lecz boje się jej - psycholog mi powiedział, że w tym wieku już nie będę mieć, robiliśmy test psychologiczny i pani psycholog powiedziała, że nie ma żadnych zmian w mózgu. Mimo to co kilka dni czuję się zagrożony, mam lęk przed padaczką albo chorobą psychiczną (utratą kontroli na ulicy itd.). Wszystkie te objawy (szum w uszach, uciski w głowie, gorące fale ciepła w głowie) są nerwicowe, lecz przez nie często się boję co mi jest i nie daje mi to spokoju. Mam problemy z pamięcią i koncentracją. Ostatnio dużo czytałem na internecie o objawach nerwicy i ktoś napisał, że przez nerwice dostał padaczki to ta wiadomość mnie dobiła, mimo że ja mam nerwice to zacząłem się bać, że przez te objawy może dojść do ataku... Proszę o jakąś poradę, będę bardzo wdzięczny, nie wiem gdzie szukać jeszcze pomocy mimo tego, że chodzę na terapie 1 w tygodniu to nie widzę poprawy, a nie chciałbym zaczynać znowu z lekami ponieważ jestem uzależniony od środków psychoaktywnych. Może jakaś hipnoza by pomogła? Czy objawy nerwicy mogą wywołać padaczkę? Ja wiem, że to tylko lęk, strach i moje myśli, ale jakoś mi to spokoju nie daje. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

Witam serdecznie.

Gratuluję Panu dużego sukcesu, jakim jest wyjście z alkoholu i leków uspokajających. Aby wytrwać w abstynencji, wskazana byłaby terapia odwykowa oraz mityngi AA. Konieczne jest również skuteczne leczenie Pana zaburzeń lękowych.

Opisuje Pan lęk przed możliwością wystąpienia padaczki. Mogę Pana zapewnić, że nerwica nie może doprowadzić do padaczki. Jednak jedną z postaci nerwicy mogą być zaburzenia konwersyjne, w których pacjent demonstruje objawy przypominające padaczkę, tzw. napady rzekomopadaczkowe. Występuje wówczas drżenie ciała, jednak  jest zachowana świadomość, nie dochodzi również do przygryzienia języka lub bezwiednego oddania moczu, jak w prawdziwym napadzie. Przyczyna tych objawów ma naturę psychologiczną, a nie organiczną (związaną z nieprawidłowościami w obrębie struktury lub czynności mózgu).
Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe typowo obawiają się udaru, zawału, śmierci lub zachowania związanego z całkowitą utratą kontroli. Prawdopodobnie tak postrzega Pan napad drgawkowy - jako sytuację całkowicie poza kontrolą. Warto więc zastanowić się np. nad rolą, jaką w Pana życiu pełni poczucie kontroli i przewidywalności.
Psychoterapia przynosi efekty w różnym czasie - zależy to od jej celu i metody. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest z reguły krótkoterminowa i skuteczna często już po kilku sesjach, dlatego zalecają ją standardy leczenia.
Zaburzenia lękowe można też skutecznie leczyć przy pomocy części leków przeciwdepresyjnych, dlatego polecałabym Panu konsultację u lekarza psychiatry. Psychiatra może zaproponować również łagodne leki uspokajające, które nie uzależniają.

Z pozdrowieniami