Czy endomedrioza może powodować przedwczesną menopauzę?

Od jakiegoś roku mam straszne uderzenia gorąca, jestem nerwowa, drażliwa, mocniej sie pocę, mam problemy ze spaniem bo, albo nie umiem zasnąć, albo jestem śpiąca pół dnia, nie mam ochoty na sex, miesiączki po 7 dni, a od jakiegoś czasu to są coraz słabsze, od 2 do 1 dnia... Miałam guza endometrialnego na lewym jajniku, byłam w szpitalu guz usunięto, ale jajnik został normalnie... Jakie można badania zrobić i co powiedzieć lekarzowi, żeby potraktował mnie poważnie? Bo ja się męczę, nigdy tak nie miałam i nie wiem co się ze mną dzieje... Proszę o odpowiedź!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Powinna się Pani udać do lekarza ginekologa-endokrynologa, który zleci badania poziomów hormonów i postawi odpowiednią diagnozę, a następnie rozpocznie odpowiednie leczenie czy chociaż terapię hormonalną, która zamaskuje objawy. Nie sądzę, aby w Pani przypadku powodem złego samopoczucia była przedwczesna menopauza, jest na to za wcześnie. Zaburzenia hormonalne mogą powodować objawy podobne do tych charakterystycznych dla okresu okołomenopauzalnego.

Pozdrawiam serdecznie!