Czy endometriozę w powłoce brzusznej należy wyciąć?

Witam, Mam endometriozę po cesarskim cięciu w powłoce brzusznej. Moja lekarz ginekolog powiedziała że jeżeli mi to nie przeszkadza to nie muszę wycinać i że to nie pęknie. Najbardziej dokucza mi to przy okresie bo wtedy mnie ten guzek boli. Mam pytanie czy lepiej to wyciąć czy można też nie wycinać a jeżeli się nie wytnie to czy to może pęknąć. Brałam tabletki antykoncepcyjne ale chcę zrobić przerwę w ich braniu. Na pewno ten guzek trochę urósł bo jak dotykam to czuję. Czy można chodzić z tym guzkiem i czy niczemu to nie będzie zagrażało?

Lek. Paweł Szadkowski

Pani stan kliniczny i nasilenie dolegliwości decydują głównie o wskazaniach do zabiegu. Sugeruję stosować się do zaleceń ginekologa prowadzącego. Jeśli więc dolegliwości są dla pani uciążliwe i nie akceptuje pani leczenia zachowawczego warto omówić ze swoim ginekologiem możliwości leczenia operacyjnego.