Czy epilepsja jest warunkowana genami?

Moja mama ma epilepsje pourazowa. Czy moja córka moze odziedziczyc predyspozycje do zachorowania na epilepsje?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Pani matka choruje na padaczkę pourazową a nie "samoistną", czyli chorobę spowodował uraz a nie jakaś mutacja genowa. W związku z tym nie ma ryzyka, że odziedziczyła Pani geny powodujące chorobę, które mogła Pani przekazać córce. Oczywiście istnieją również mutacje spontaniczne, poza tym dziedziczenie padaczki nie odbywa się w prosty, jednogenowy sposób. Ale prawdopodobieństwo, że Pani córka zachoruje raczej nie jest wyższe niż dla innych dzieci.