Czy faktycznie mogę być tylko nosicielem paciorkowca?

Witam czy nosicielstwo paciorkowca streptoccocus pyogenes w migdałkach może spowodować wzrost ASO? Robiłam badania i wynosi ASO 343. Miałam od dziecka częste anginy ostatnia 3 lata temu, brałam wówczas klacid gdyż paciorkowiec nie reagował na amoksiklav. Nie mam choroby zapalenia stawów nerki i serce zdrowe. Czy moje migdałki mogą być po prostu zniszczone, bo zdaniem lekarza mam niby tak zniszczone migdałki ze nie będą już powodować angin a jedynie nosicielstwo paciorkowca. Nie wiem co mam o tym myśleć gdyż moje migdałki nie są jakies bardzo duże ani nie ma w nich jakiś złogów lub kamieni. Każda anginę z dzieciństwa i później leczyłam antybiotykami, w ostatnich dwóch latach nie miałam problemu, morfologia wychodzi mi wzorowo. Czy jest jakies ryzyko ze ten paciorkowiec obecnie o wzroście miernym może spowodować uszkodzenia w organizmie? Czy faktycznie mogę być tylko nosicielem?

Lek. Paweł Szadkowski

Proszę się nie niepokoić. Podwyższone miano ASO nie świadczy o niczym poza tym, że miała kiedyś pani kontakt z paciorkowcem. Nosicielstwo może występować, ale nie jest niczym groźnym.