Czy fascykulacje są objawem choroby neurologicznej?

Czy jak kiedyś miałam przez jakis czs fascykulacje w całym ciele włącznie z twarzą które przeszły (jakos dwa lata temu) i teraz powróciły . To moze być objaw choroby neurologicznej ? Miałam robione Rezonans i TK czyściutkie oba .

Witam!
Należałoby to dokładnie zdiagnozować! Mogą przemawiać za ciężką chorobą lub źle zdiagnozowane towarzyszą nerwicy. RM i TK nie są zbyt miarodajnymi diagnostycznie badaniami w tych sprawach. Pojawiające się i znikające "fascykulacje" przemawiają bardziej za sprawą czynnościową.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Fascykulacje mogą być fizjologiczne, zwłaszcza u osób młodych po intensywnym wysiłku fizycznym, mogą być też objawem poważnej choroby, ale ta dotyczy osób w podeszłym wieku. "Coś jak fascykulacje" mogą też występować w tężyczce. Rozstrzygnąć może tylko dokładne badanie neurologiczne oraz badanie ENG/EMG.