Czy fluoksetyna jest wystarczającym lekiem w ciężkiej depresji?

Witam.Chciałbym zapytać czy fluoksetyna jest wystarczającym lekiem w ciężkiej depresji czy jako że jest najsłabszym SSRI branie jej jest mało efektywnym pomysłem.Czy fluoksetyna może sobie poradzić z dużym lękiem w depresji nie koniecznie zahamowaniem psychoruchowym ale w zaburzeniach koncentracji?Ten lek jako jedyny nie wzmaga apetytu nie tyje się i nie ma wielu ubocznych.Bo sertra już przestała działać po latach.Brałem fluo 2 mies. temu ale nie za działała wato próbować jeszcze raz?

Dzień Dobry Panu,

Nie zawsze jesteśmy gotowi podejmować decyzję, co zrobić w danej chwili...

Z tym pytaniem, zapraszam Pana do bezpośredniego kontaktu z lekarzem prowadzącym, który zna Pana i podejmie optymalną dla Pana decyzję.

Z mojej strony, chciałabym zainspirować Pana do podęcia terapii, która byłaby dla Pana skuteczna i bez objawów ubocznych - a byłaby poprawą jakości życia w codzienności, czego Panu bardzo serdecznie życzę,

Irena Mielnik-Madej

Depresja jest chorobą której istota polega na zaburzeniu przekaźnictwa w obrębie mózgu, co oznacza, że niektórych przekaźników jest za mało ( z różnych powodów), inne uzyskują względną przewagę itd...
Podstawą leczenia ciężkiej depresji jest farmakoterapia. Leki przeciwdepresyjne mają za zadanie przywrócić prawidłową pracę komórek w mózgu. Depresja ma różne oblicza, objawy, przyczyny itd., w zależności od tego dobiera się odpowiedni sposób leczenia. Le ki dobiera się w zależności od rodzaju depresji, objawów towarzyszących, innych chorób itd.
W terapii często stosuje się dwa środki: leki oraz psychoterapię.