Czy geny wpływają na długość życia?

Witam. Czy wiek życia można odziedziczyć po rodzicach? Np. Jeśli moja mama jest podobna bardziej do swojego taty niż mamy a jej tata zmarł w wieku 61 lat natomiast mama w wieku 75 to jakie jest prawdopodobieństwo, ze moja mama może żyć tyle co tata? Czy geny wpływają na długość życia? Czy mimo, ze mama jest podobna do swojego taty będzie żyć dłużej niż on?

Szanowna Pani, czynniki genetyczne mają duży wpływ na długość życia, jednakże nie można zapominać o czynnikach środowiskowych oraz towarzyszących chorobach. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie jak długo będzie żyć Pani mama. Serdecznie pozdrawiam