Czy globulki na infekcje pochwy mają wpływ na poczęcie?

Witam! Staramy się z mężem o dziecko. Wczorajszy monitoring cyklu stwierdził, że jestem już po owulacji. W dniu dzisiejszym odczuwam nieprzyjemny zapach z pochwy. Nic mnie nie swędzi, nie piecze (jak przy infekcji). W zeszłym miesiącu miałam taką samą sytuację tuż przed owulacją i mój ginekolog przepisał mi Clotrimazoulm 500 (to jedyne, co zawsze mi pomaga podczas infekcji, choć też towarzyszył mi tylko brzydki zapach) i przeszło. Nie wiem czy w takiej sytuacji - po owulacji podczas starań o dziecko mogę zażyć globulkę Clotrimazolum 500? Czy to może zaszkodzić ewentualnemu poczęciu? I czy w ogóle w ciąży można stosować te globulki? Czy mogą prowadzić do poronienia? Pozdrawiam i oczekuję na odpowiedź.

Witam serdecznie!
Stosowany przez Panią jest maścią przeciwgrzybiczą. Stosowany powinien być zatem wyłącznie w przypadku rozpoznania grzybicy dróg rodnych. Nie pisze Pani, na jakiej podstawie lekarz rozpoznał grzybicę. Zakładam jednak, iż zrobił to po badaniu ginekologicznym we wziernikach. Ustalenie właściwej przyczyny dolegliwości możliwe jest bowiem jedynie po uprzednim zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu pełnego badania lekarskiego. Opisywane przez Panią objawy nie są typowe dla infekcji grzybiczej. Bardziej prawdopodobna jest infekcja bakteryjna. Bakteryjna waginoza zwykle objawia się nieprzyjemnym zapachem, zwykle przypominającym zapach rybi. Tak jak wspomniałam wcześniej rozpoznanie możliwe jest wyłącznie po uprzednim przeprowadzeniu badania. W Pani przypadku warto byłoby wykonać posiew wraz z antybiogramem dla ustalenia ewentualnego patogenu wraz z jego wrażliwością.
Clotrimazol nie jest bezwzględnie przeciwwskazany w czasie ciąży, czy podczas starań o dziecko. Zawsze powinien być jednak stosowany wg wskazań lekarza.
Pozdrawiam