Czy gorset ortopedyczny zatrzyma postępowanie skoliozy?

czy gorset ortopedyczny zatrzyma postępowanie skoliozy i czy trochę wyprostuje mi kręgosłup i do jakiego roku życia gorset ortopedyczny zadziała

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Leczenie za pomocą gorsetu ortopedycznego wskazane jest przede wszystkim wówczas, gdy pacjent jest dzieckiem lub osoba młodą, a w związku z tym istnieje duże ryzyko tego, że krzywizna typowa dla skoliozy będzie się pogłębiała. Już na wstępie warto jednak zauważyć, że noszenie gorsetu ortopedycznego nie tylko nie cofnie skoliozy, ale nawet nie musi przyczynić do tego, że choroba nie będzie się pogłębiać. Stosuje się go przede wszystkim dlatego, że jest on w stanie spowolnić tempo zmian chorobotwórczych, pacjent musi przy tym przez cały czas pozostawać pod opieką specjalisty.