Czy gra na instrumentach dętych może powodować niedomykalność strun głosowych?

Mam pytanie. Czy gra na instrumentach dętych (trąbka, harmonijka) może powodować/pogłębiać niedomykalność strun głosowych?

Piotr Pilarski

Wielogodzinne granie tak.

Pozdrawiam.

Może. Katedra Audiologii i Foniatrii Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie prowadziła wśród muzyków ciekawe badania dotyczące obciążenia strun głosowych u osób grających na instrumentach dętych.Wyniki badań pokazały,że może dochodzić do patologicznego zwarcia fałdów głosowych, należy wziąć pod uwagę techniki gry i być pod opieką foniatry. Polecam artykuł, jest bardzo ciekawy. (Nowa Audiofonologia 2014; 3(1): PB29-33).
Pozdrawiam