Czy gradówka ma tendencję do nawrotów?

Czy gradówka ma tendencje do nawrotów? Z tego co wyczytałem w art. medycznych, że najbardziej narażone są osoby z tendecją do trondzika różowatego (czy jakoś tak się nazywa) i chyba z problemami skórnymi czyli przetluszczaniem. Więc czy jest możliwe, że np. pomimo zabiegu usunięcia jej lub bez usuwania (po wchłonięciu) może być nawrót?

Witam. Gradowka na duże tendencje do nawrotowosci. Osoby u których tego typu zakażenia nawracaja powinny pozostać pod opieką okulisty.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

W przypadku leczenia farmakologicznego nawroty są możliwe. Zabieg operacyjny polega na usunięciu torebki gradówki, co zapobiega jej nawrotom. Nie można jednak wykluczyć, że wobec predyspozycji choroba nie rozwinie się w innym miejscu powieki.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Tego typu zmiany mogą mieć tendencję do nawracania. Niemniej jednak leczenie zabiegowe ma dużą skuteczność. W razie wątpliwości proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Nawroty gradówki rzeczywiście są dość częste. Warto jednak pamiętać, że leczenie zabiegowe ma dużą skuteczność.