Czy grasicę można wyleczyć przed całkowitym rozwinięciem, czy trzeba czekać aż do nowotworu?

Witam serdecznie,

grasica maksymalna masę osiąga pomiędzy 10 a 15 rokiem życia. Potem ulega inwolucji, ale całkowicie nigdy nie zanika. Natomiast jej miejsce zajmuje tkanka tłuszczowa.

Choroby grasicy są bardzo rzadkie. Może dojść do przerostu grasicy. Tylko w zaawansowanym przeroście może dojść do objawów - świstu krtaniowego. Wówczas leczenie stosuje się glikokortykosteriody.

Rzadko przyczyną przerostu jest nowotwór-grasiczka. Wówczas bardzo często wstępują też inne schorzenia np. miastenia, toczeń trzewny, niedokrwistość.

Należy postawić diagnozę dotyczącą grasicy. Pozwoli to na właściwe leczenie.

Pozdrawiam