Czy grozi mi nadwaga, skoro wszyscy w rodzinie są otyli?

Cześć. Mam na imię Ola. Mam 13 lat ważę 58kg przy wzroście 160cm. Od zawsze jestem otyła, ale chce to zmienić, bo nie chcę być taka przez całe życie. Ostatnio zaczęłam ćwiczyć, ale bardzo mało i nieregularnie. W mojej rodzinie prawie wszyscy są przy kości: mama, tata, babcie, dziadek... właściwie to cała rodzina. Jem 3 posiłki dziennie, ale niestety o różnych godzinach, bo różnie kończę lekcje w szkole. Przeważnie w domu nie jem śniadania, tylko drugie śniadanie w szkole, czyli jakąś kanapkę z szynką i ogórkiem. Po powrocie ze szkoły jem obiad, to jest tak od 14 do 15:30, a potem kolację, którą jem o bardzo różnych porach, od 18 nawet do 21. Często sięgam po słodycze. Staram się tego nie robić, ale jak ktoś mnie częstuje, to nie mogę się oprzeć i jem. Między posiłkami często jem jakieś jabłko lub banana. Prowadzę niezbyt zdrowy tryb życia. W weekendy śpię do południa i potem kładę się spać o 23, 24. W dni powszednie wstaję rano do szkoły około 6:30, a kładę się spać o 22. Chciałabym schudnąć od 6 do 8kg, bo chciałabym ważyć około 50-52kg. To dla mnie bardzo, bardzo ważne. Nie podobam się sama sobie i chcę schudnąć. Gdyby mi się udało zmieniłoby się całe moje życie. Bardzo proszę o pomoc.

Witam,

Twoje BMI wynosi 22.65.
Odpowiada to przedziałowi między 75,a 90 centylem na siatce centylowej.
Masz prawidłową masę ciała, ale niewiele brakuje do nadwagi, dlatego powinnaś się pilnować, przed dalszym przybieraniem na wadze.
Na pewno warto, żebyś jadła śniadania.
Stałe dostarczanie energii organizmowi, powoduje, iż nie magazynuje on jej w postaci tkanki tłuszczowej.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.
Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

To, co możesz zrobić to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast-foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Jeśli chodzi o jedzenie w szkole, przykładowe zestawy na II śniadanie to:
1. Bułka pełnoziarnista, cienko posmarowana masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka/kurczaka, szynki gotowanej) i dużą ilością warzyw (mogą być zabrane oddzielnie w zamykanej miseczce, np. papryka, ogórek, pomidor). Warzywa możesz zjadać bez ograniczeń. Do takiego zestawu dobrze jest wypić niskotłuszczowy napój mleczny: kefir, maślankę (o pojemności 150 ml) lub sok wielowarzywny.
2. Jogurt odtłuszczony (150 ml) z muesli (30 g), z dodatkiem owocu (mandarynka/kiwi/pomarańcza/jabłko w ilości ok. 100 g).
3. Baton wielozbożowy z kubeczkiem jogurtu naturalnego, owoc.
4. Jogurt z ziarnami zbóż, owoc.
5. Sałatka wielowarzywna z dodatkiem np. tuńczyka czy porcji chudego mięsa - piersi z indyka, z bułką pełnoziarnistą.

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa
- owoce
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste)
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie)
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone)
- tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).
Piramidę Zdrowego Żywienia znajdziesz pod adresem:http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=5&lang=pl#piramida dzieci

Naprawdę warto, abyś zmobilizowała się do ćwiczeń!
Znacząco przyśpieszają efekty diety.
Możesz to łatwo sprawdzić.
Unikaj niezdrowej żywności, jedz regularnie i codziennie poświęć na aktywność co najmniej 30 minut (ćwiczenia znajdziesz na www.abccwiczenia.pl).
Spisz swoje wymiary w dzienniczku i sprawdź je po miesiącu.
Na pewno zauważysz różnicę.

Pozdrawiam