Czy grozi mi operacja kręgosłupa? Co mogę robić, żeby jej uniknąć?

Mam 56 lat. Od kilku lat mam problemy z kręgosłupem lędźwiowym - boli mnie lewy pośladek, cała noga, drętwieje stopa i mam "mniejsze czucie" w palcach. Ten ból jest tylko przy chodzeniu i to nie zawsze, a czucie w palcach raz lepsze, raz gorsze. Często podczas spaceru, jeżeli usiądę albo kucnę, to ten ból przechodzi i dalszy spacer jest bez zakłóceń. Dziś odebrałam wynik rezonansu magnetycznego, a ponieważ wizytę u ortopedy mam wyznaczoną na koniec września, stąd moja prośba o opinię - czy mam bardzo się martwić? Czy może grozić mi operacja? Co przez ten miesiąc powinnam robić albo bardziej czego nie powinnam? "Zachowana prawidłowa wysokość i sygnał trzonów kręgowych. Dehydratacja krążków międzykręgowych od poziomu L3. Na poziomie L3/4 kręgozmyk przedni z przemieszczeniem kolumny kręgosłupa w stosunku do trzonu L4 o ok. 5 mm ku przodowi, co powoduje stnozę kanału na tym poziomie (wymiar przednio-tylny 7 mm) z redukcją rezerwy płynowej. Na poziomie L4/5 szerokopodstawna przepuklina krążka międzykręgowego ku tyłowi i na lewo od otworu międzykręgowego ze znaczącym zwężeniem zachyłka bocznego i otworu. Na poziomie uwypuklenie krążka międzykręgowego ku tyłowi i nieco bardziej na lewo z modelowaniem worka oponowego. W odcinku krzyżowym torbiel okołokorzeniowa o średnicy 9,7 mm po stronie lewej. Stożek rdzenia na poziomie L1." Dziękuję

KOBIETA, 56 LAT ponad rok temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Przytoczony przez Panią opis badania rezonansu magnetycznego wskazuje na występowanie średniego stopnia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Zmiany te odpowiadają dolegliwościom, które Pani przedstawiła.

W przypadku takich zmian zwyrodnieniowych stosuje się oprócz krótkotrwałego doraźnego leczenia przeciwbólowego, rehabilitację i fizykoterapię, a w wybranych przypadkach leczenie operacyjne. Wydaje się, że w Pani przypadku leczeniem pierwszego wyboru będzie rehabilitacja i fizykoterapia, w tym także regularne, odpowiednio dobrane przez rehabilitanta ćwiczenia wykonywane w warunkach domowych, umożliwiające wzmacnianie mięśni tej okolicy kręgosłupa.

O leczeniu operacyjnym decyduje neurochirurg. Zwykle stosuje się je w przypadku, gdy oprócz bólu występuje niedowład kończyny czy zaburzenia zwieraczowe oraz w przypadku bardzo zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie.

Ponadto, nie powinnna Pani wykonywać większych wysiłków fizycznych, nie schylać się tylko kucać oraz nie zakładać nogi na nogę podczas siedzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty