Czy grozi mi przedwczesny poród?

To wynik mojego ostatniego badania USG. Jeden płód w położeniu podłużnym główkowym post.I BPD-76,4mm Hbd.30,5 HC-281,9mm Hbd.30,6 AC-258,1mm Hbd.30 FL-57,1mm Hbd.30 SWC-29,5Hbd EFW-1515g. FHR(+) Łożysko na ścianie przedniej i w dnie w III sd. Prawidłowo usadzone bez cech patologii. AFI-19 Dł. szyjki macicy 19,7mm ujście wewnętrzne rozwarte na 4,7mm, kanał zamknięty.

Według tego USG lekarze stwierdzili, że grozi mi wcześniejszy poród. Czy to prawda? Jeśli tak, czy są jakieś sposoby na jak najdłuższe donoszenie ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Szyjka macicy jest nieco krótsza niż powinna być na tym etapie ciąży. Ważniejsza niż sama długość jest jej dynamika. Jeżeli szyjka od samego początku była krótka to nie ma większych powodów do niepokoju, jeżeli natomiast nastąpiło szybkie jej skrócenie, to istnieje poważne zagrożenie przedwczesnym porodem. Na pewno powinna się Pani oszczędzać i przez intensywny wysiłek fizyczny nie prowokować przedwczesnego porodu. Długość szyjki macicy powinna być monitorowana. Można na szyjce macicy umieścić pessarium, które zapobiega dalszemu jej skracania, musi jednak Pani przedyskutować taką opcję z lekarzem prowadzącym ciążę. Należy też bezwzględnie powstrzymać się od współżycia. Mam nadzieję, że uda się Pani donosić ciążę do szczęśliwego rozwiązania.

Pozdrawiam serdecznie!