Czy grubość endometrium jest zbyt mała?

Proszę o interpretację następującego wyniku USG ginekologicznego: 16 d.c. Trzon macicy w tyłozgięciu o jednorodnej echogeniczności o grubości w dnie do 36 mm. Endometrium o równych zarysach do 5 mm. Prawidłowy przebieg kanału szyjki macicy. Prawy jajnik 37x19 mm z licznymi podtorebkowo umiejscowionymi pęcherzykami do 6 mm. Lewy jajnik 35x20 mm z licznymi podtorebkowo umiejscowionymi pęcherzykami do 6 mm. Nie uwidoczniono ciałka żółtego ani pęcherzyka dominującego. Jajniki policystyczne. Zatoka Douglasa wolna. Dodam, że mam 27 lat i regularne cykle 28-29 dni. USG zostało wykonane w celu oceny owulacji, gdyż zaczynam starać się o dziecko. Badanie wykonywał kolega mojej lekarz "prowadzącej" i nie skomentował tego wyniku w żaden sposób. Dziś zadzwoniła lekarz kierująca i powiedziała, że muszę się z nią pilnie spotkać w związku z złym wynikiem badania. Z góry dziękuje!

27 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Grubość endometrium jest trochę zbyt mała ( norma powyżej 6 mm), optymalnie grubość powinna wynosić około 10mm. Ma ona wpływ na implantację zarodka po zapłodnieniu. W takiej sytuacji należałoby wykonać badanie poziomu progesteronu.
Jajniki są prawidłowych rozmiarów, jednak ich obraz ma cechy zespołu policystycznych jajników (w transwaginalnym badaniu usg narządu rodnego wykonanym w fazie folikularnej stwierdza się w każdym jajniku obecność 12 lub więcej pęcherzyków o średnicy 2-9 mm przy czym brak jest pęcherzyka dominującego).
Obraz jajnika w USG nie może być podstawą do zdiagnozowania PCOS – policystyczne jajniki widać w obrazie USG u 20-30% kobiet, a tylko ok. 5-10% ma PCOS. Natomiast 80-100% kobiet z PCOS ma nieprawidłowy obraz USG jajników.
Należy zanalizować pozostałe kryteria PCOS:
Obecność wszystkich poniższych wymienionych objawów:
1. Hiperandrogenizm: hirsutyzm i/lub hiperandrogenemia.
2. Dysfunkcja jajników (oligoowulacja lub brak owulacji i/lub obecność jajników policystycznych w usg).
3. Wykluczenie innych chorób przebiegających z nadmiarem androgenów tj. nieklasycznych postaci wrodzonego przerostu nadnerczy, guzów wydzielających androgeny, zespołu Cushinga, zespołu oporności insulinowej, zaburzeń funkcji tarczycy i hiperprolaktynemii.

Pozdrawiam serdecznie!