Czy gruźlica może się wyleczyć i znów pojawić?

Witam..Mam pytanie odnośnie gruzlicy i przebiegu jej leczenia..Czy jest możliwe że pacjent który przebywa w szpitalu i leczy się już 2 miesiące nawet i dłużej z którego wyników wychodzi że ma już minusy a za kolejnym razem nagle badanie wykazuje Plus? Czy to jest możliwe że w szpitalu po takich lekach choroba schodzi a nagle jest spowrotem?

Lek. Paweł Szadkowski

Algorytm diagnostyczno-leczniczy gruźlicy jest skomplikowany i wymaga dokładnej oceny pani stanu klinicznego, wyników badań i historii choroby. Najlepiej poprosić o taką informację swojego lekarza prowadzącego. Ogólnie odpowiadając istnieje możliwość niepowodzenia leczenia, kiedy początkowo ujemne rozmazy plwociny, stają się dodatnie po 2 miesiącach leczenia.