Czy grzybica paznokcia może powodować ból palców i całej stopy?

Witam, grzybicę paznokcia palucha leczę już parę lat u dermatologa. Stosuję przepisane maści, żele, lakiery lecznicze, a także kurację tabletkami. Ostatnio lekarz przepisał mi inne tabletki. Jednak niepokoi mnie najbardziej, że dermatolog powiedział mi, że ból palca, a nawet całej stopy, nie jest wywołany grzybicą, ale może to być jakieś schorzenie ortopedyczne. Jestem zaskoczona, bo nigdy nie nosiłam butów na wysokich obcasach ani wąskich, czy za ciasnych. Nie wiem, skąd wziął się ten problem? Myślałam, że ten ból spowodowany jest grzybicą. Teraz nasila się, nawet jak chodzę kilkanaście minut i dodatkowo skóra wokół tego chorego paznokcia na palcu staje się żywo czerwona. Ja już nie mam nawet siły leczyć tej grzybicy i najlepiej chyba będzie, jak przestanę brać te wszystkie leki. Przyszło mi na myśl, że to pogorszenie stanu jest spowodowane tym, że tak długo stosuję te leki.A z drugiej strony zastanawiam się, czy ten ból palców nie jest wywałany innym schorzeniem w organizmie, bynajmniej nie problemami ortopedycznymi? Np. schorzeniem mózgu czy zatok (mam torbiele zatok), a w stopach znajdują się receptory?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Na zadane przez Panią pytanie niezwykle trudno jest odpowiedzieć bez badania lekarskiego. Przyczyną opisywanego bólu może być schorzenie ortopedyczne i niestety nic nie zmienia fakt, że nosiła Pani prawidłowe obuwie. Przyczyną może być również nadkażenie bakteryjne albo jakaś choroba reumatyczna czy metaboliczna.
Schorzenie zatok nie prowadzi do opisywanych przez Panią dolegliwości.

Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego oraz wykonać podstawowe badania - w tym badania w kierunku ewentualnego procesu zapalnego. Lekarz rodzinny, jeżeli będzie taka potrzeba, skieruje Panią do odpowiedniego specjalisty.

Pozdrawiam.