Czy guz przysadki moze powodować niedoczynność lub nadczynność tarczycy?

Czy guz przysadki moze powodować niedoczynność/nadczynność tarczycy? Czy od takiego guza mogą "boleć" nerki ( uczucie rozsadzania) czy może spaść testosteron na tyle by bolały jądra i powstały żylaki lub inne zmiany w powrózku nasiennym. I najważniejsze czy ewentualne defekty mogą minąć ( niski wzrost, rozmiar przyrodzenia nadwaga itp) po usunięciu guza?

Lek. Katarzyna Szymczak

Guz przysadki czynny hormonalne może powodować opisane przez Pana objawy, po leczeniu powinny ustąpić, jednak biorąc pod uwagę Pana wiek, leczenie raczej nie będzie miało wpływu na wiek oraz rozmiar przyrodzenia. Wskazana konsultacja endokrynologiczna.
Pozdrawiam