Czy guz tarczycy może zagrażać ciąży?

Witam, mam 32 lata i obecnie jestem w 9 tyg ciąży. Przy okazji badań tarczycowych, zrobiono darmowe badanie aTPO, hormony wyszły w normie: Tsh 0,706 /ft3 3,23 /ft4 1.07, anty TPO 388 przy normach 0,0-5,61. Dodam, ze podczas badania rezonansem kregoslupa szyjnego wykryto guz w lewym płacie tarczycy. Mój ginekolog jest na urlopie, czy powinnam się martwić i konsultować z endokrynologiem? Dodam jescze, że nigdy nie leczylam się na tarczycę.

Każda zmiana ogniskowa w tarczycy, zwłaszcza większa niż 1 cm powinna być zbadana pod kątem procesu złośliwego, do oceny ryzyka onkologicznego służy biopsja, która nie jest niebezpieczna w ciąży. Guz nieczynny hormonalnie i łagodny onkologicznie nie jest zagrożeniem dla ciąży.