Czy guz tarczycy w USG może oznaczać nowotwór?

Witam, choruję na chorobę hashimoto oraz niedoczynność, wczoraj robiłam usg tarczycy, wykryto na pograniczu płata lewego i cieśni dużą zmianę guzkową niewyraźnie odgraniczoną o mieszanej echogeniczności i mieszanym typie unaczynienia o wielkości 25mm, obecne odczynowe węzły chłonne 18mm. Chciałabym zapytać czy niewyraźnie odgraniczony guz to rak anaplastyczny tarczycy czy takie guzy występują też w innych nowotworach tarczycy? Jutro idę wykonać biopsję ale na wynik trzeba czekać.

Lek. Katarzyna Szymczak

Wiekszosc guzków tarczycy to zmiany łagodne, jedynie ok 4% to nowotwory. Niewyraźne ograniczenie faktycznie może sugerować zmianę nowotworową, ale oczywiście nie na 100%, najczęstszy jest rak brodawkowaty o bardzo dobrym rokowaniu.Trzeba czekać na wynik biopsji.
Pozdrawiam