Czy guz w piersi w wieku 17 lat jest możliwy i niebezpieczny?

Witam. Jestem bardzo zaniepokojona. Mam 17 lat i ostatnimi czasy zauważyłam w prawej piersi guza wielkości ok. 1,5 cm. Jest on w okolicach 4 cm od sutka. Zdarza mi się, że boli mnie, i boję się, czy to jest dla mnie groźne. Moim drugim, jednak dość istotnym problemem, jest ból w okolicy serca. Nie wiem z jakich powodów. Byłam z tym ok. rok temu u lekarza, jednak stwierdził, że jestem zdrowa i są to nerwobóle bądź bóle związane z dojrzewaniem. Czy mogą być inne przyczyny, jeśli moje wyniki są dobre? Jak mogę złagodzić mój ból? Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!

Rak piersi u nastolatek to wielka rzadkość. U młodych kobiet dość często występują łagodne guzy piersi, które są związane z zaburzeniami hormonalnymi - tzw. gruczolakowłókniaki. Są to guzy, które mogą powodować rozmaite dolegliwości bólowe piersi, mogą powiększać się, osiągając duże rozmiary. Uważam, że powinna Pani zgłosić się do ginekologa, który Panią zbada i oceni, czy faktycznie w piersi jest guz, czy zagęszczenie tkanki gruczołowej związane z dojrzewaniem.

Co do bólu w okolicy przedsercowej, to u nastolatek rzadko wynikają z problemów z sercem, chyba, że mamy do czynienia z wadą wrodzoną. Kłujący ból zazwyczaj jest efektem stresu, ciągły i piekący - problemów z kręgosłupem lub problemów z przewodem pokarmowym. Myślę, że powinna Pani koniecznie zacząć uprawiać jakiś sport - najlepiej pilates albo jogę. Dobre efekty daje pływanie - rozluźnia mięśnie kręgosłupa i zmniejsza stres.

Pozdrawiam serdecznie