Czy guzek wyczuwalny palcami, może być niewidoczny na mammografii i usg?

Wyczułam na piersi maleńki guzek, wielkości ziarna grochu tuż nad samą brodawką. Dostałam skierowanie na mammografię i usg. Oba badania nie wykazały żadnych zmian w piersi i lekarz wysłał mnie na biopsję. Czy to możliwe, że wyczuwalny guzek (lekarz też potrafił go wyczuć i zlokalizować) jest niewidoczny na obu badaniach? Biopsję mam za kilka dni, na wyniki zapewne też będę musiała poczekać. Mieszkam w Szwecji i sądzę, że aparaturę mają tutaj sprawną!

Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Nie zawsze guzek piersi jest widoczny w badaniach obrazowych, głównie w sytuacjach, kiedy struktura guzka jest zbliżona do otaczającej go tkanki piersi. Najczęściej dotyczy to guzków o charakterze łagodnym.

Skoro guzek jest wyczuwalny w badaniu palpacyjnym, konieczne jest sprawdzenie jego charakteru, biorąc pod uwagę także indywidualne czynniki ryzyka raka piersi u pacjentki - czyli przede wszystkim wiek, obciążenie rodzinne.

W przypadku mniejszych guzków (do 1 cm) wystarczającym badaniem jest biopsja cienkoigłowa. Jeżeli guzek ma większy rozmiar, wtedy najlepiej usunąć go w całości i zbadać histopatologicznie.

Pozdrawiam serdecznie