Czy guzki w okolicach sutkowych trzeba usuwać?

Witam! Mam niecałe 15 lat. W lewej piersi, w okolicy otoczki sutkowej wyczułam jakąś grudkę. Myślę, że jest tu guzek. Nie wiem, co mam robić, nigdy nie byłam u ginekologa. Czy takie guzki trzeba usuwać? Czy to może nie być guz? Na początku poczułam, że pierś mnie boli i to nie ustępowało (bolało lekko), w domu sprawdziłam i okazało się, że jest coś twardego. Natomiast dziś (po 2 dniach) to jest jakby mniejsze i bardziej miękkie, i jakby się przemieściło bardziej w dół. Nic o tym nie mówiłam mamie, bo boję się iść do jakiegoś lekarza. Niech mi ktoś doradzi, co robić, to może nie być guz? Aha, u nas w rodzinie nie było chyba żadnych chorób i jestem około 2 tygodni po miesiączce. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Każda zmiana guzowata stwierdzona w samobadaniu w czasie poza okresem przedmiesiączkowym i miesiączki wymaga weryfikacji przez lekarza. Aby ocenić dokładnie przyczynę, oprócz badania fizykalnego wskazane jest także wykonanie badania USG. Po ustaleniu przyczyny będzie możliwe wdrożenie ewentualnego leczenia.

Z uwagi na wiek rak piersi jest bardzo mało prawdopodobną przyczyną, poniżej 20 roku życia występuje bardzo rzadko. U dziewcząt i młodych kobiet dominują zmiany łagodne typu torbieli lub włókniakogruczolaków. Dość częste są także zwykłe zmiany utkania (zagęszczenia) tkanki gruczołowej piersi.
Proponuję porozmawiać o problemie najpierw z mamą, a następnie wspólnie wybrać lekarza (najlepiej ginekologa), z którym należy skonsultować problem.

Redakcja abcZdrowie.pl