Czy guzy endokrynne mogą wydzielać ACTH i katecholaminy?

Witam. Guzy endokrynne mogą wydzielać ACTH i katecholaminy. Czyli w krwi może być podwyższony poziom kortyzolu a w DZM podwyższony poziom metabolitów katecholamin?. W jakiej części przewodu pokarmowego mogą występować najczęściej guzy endokrynne?. Czy endoskopia potrafi zdiagnozować je?. Czy wielkość tych guzów i ich ilość powoduje natężenie objawów?. Od czego to zależy? . Serdecznie pozdrawiam.

Magdalena StusiĹska

Guzy endokrynne mogą wydzielać przeróżne hormony- również ACTH i katecholoaminy- poziom tych hormonów w badaniach może być wtedy zmieniony. Guzy endokrynne mogą występować w przewodzie pokarmowym, ale też w innych częściach organizmu, i są zazwyczaj niewidoczne w endoskopii ze względu na ich niewielkie rozmiary. Natężenie produkcji hormonów często nie ma związku z wielkością guza.